Sømændene åbner Kul'Tour med et brag

10. juni åbner Kul'Tour kl. 11.15 ved borgmester Michael Ziegler og derefter kommer Sømændene

Tidligere hed de ”De glade Sømænd”,  og selvom de har skiftet navn, så er de stadigvæk super glade og spreder store følelser og fest.

Sømændene er et af de mest originale indslag på den danske musikscene. Teknisk set er bandet jo helt uden for kategori. Selve ideen om at genoptage den klassiske danske vise- og swingtradion og udsætte den for en hård omgang svulstig bægerklang, er jo mod enhver musikalsk fornuft. Det er mole-punk, måge mashup og provo-kutterkunst. Det er svært ikke at elske ”Solskin kan man altid finde” og med Sømændene på ”molen” og en bajer i hånden er det som om, den skinner lidt mere igennem.

Sømændenes show har trukket fulde huse på spillesteder og lokket festivalgængere ud af teltene og på tæerne på landets største festivaler og scener i adskillige år. Det er netop live at de 9 sømænd føler sig hjemme, understreger Orlogskaptajnen, Søren Bredahl.

Den musikalske besætning består af:

  • Kaptajnen – vokal
  • Orlogskaptajnen – banjo
  • Matrosen – Harmonika
  • Ankermanden Anker – bas
  • Masteføreren – violin
  • Gasten – guitar
  • Fyrbøderen – guitar
  • Ballastdrengen Steen - trommer

 

Besøg kultour.nu for at se hele programmet for ugen.

Sømændene åbner Kul'Tour med et brag

Afholdes: 10. juni 2017
Deadline: 10. juni 2017
Sted: Taastrup Hovedgade

Andre events